تبلیغات
وب لژیون راهنما آقای ایرج ورمزیار - اپیوم؛شفا یا مرگ؟
وب لژیون راهنما آقای ایرج ورمزیار
کنگره 60؛جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ (مقالات ،نوشتارها ومباحث لژیون 21)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


آنچه باور است محبت است وآنچه نیست ظروف تهی است
این وبلاگ سعی دارد گامی هر چند کوچک در رابطه با پیشگیری مهار و درمان اعتیاد را در اختیار مصرف کنندگان مواد مخدر خانواده های آنها و همچنین کسانی که خواستار رهایی از بند اعتیاد می باشند قرار دهد.
بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم!

مدیر وبلاگ :مسافر ایرج ورمزیار
نظرسنجی
مطالب وبلاگ برای درمان اعتیاد چقدر مفید میباشد؟


اپیوم و نقش آن در دنیای فارماکولوژی


نگاهی اجمالی به معروفترین آلکالوئیدهای اپیوم
پاپاورین
پاپاورین یکی از ترکیبات موجود در تریاک است که برای درمان اسپاسم، وازواسپاسم و گاهی در اختلال نعوظ مردان استفاده می‌شود. پاپاوارین یک آلکالوئید اوپیوئید از مشتقات بنزیل ایزوکینولین است و از نظر ویژگی‌های ساختاری و داروشناختی تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای با آلکالوئیدهای مسکن تریاک از جمله مرفین دارد. پاپاورین نامحلول در آب است و به همین دلیل در شیره تریاک وجود ندارد. درمان ناتوانی جنسی در مردان با تزریق داخل پنیس و بهبود کاهش خونرسانی (ایسکمی) مغزی و محیطی ناشی از انقباض (اسپاسم) شریانی و کاهش خونرسانی عضله قلب (ایسکمی میوکارد)، درمان انسداد رگهای قلب (کرونر) و حالات خاص انقباض رگها (آنژیواسپاستیک) مغزی
نارکوتین
نوسکاپین یا نارکوتین یک آلکالوئید بنزی‌لیزوکینولین است که در گیاهان تیرهٔ کوکناریان از جمله تریاک وجود دارد و به عنوان یک داروی ضدسرفه استفاده می‌شود.
از دههٔ ۱۹۶۰ احتمال تأثیرات ضدسرطان نوسکاپین مطرح بوده‌است. تحقیقی در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه کالیفرنیا-سان دیگو تأثیر مثبت نوسکاپین در درمان سرطان پروستات را نشان داده‌است. تحقیقی در ایران هم تأثیرات ضد التهابی نوسکاپین بر روی موش صحرایی را نشان داده‌است.

کدئین
کدئین (به انگلیسی: Codeine)یا متیل مرفین یک داروی مخدر ضددرد، ضدسرفه و ضداسهال و بنا بر بسیاری از گزارش‌ها پرمصرف‌ترین داروی جهان است.
کدئین حدود ۰٫۳٪ تا ۳٪ تریاک را تشکیل می‌دهد. پیر ژان ربیکه شیمیدان فرانسوی در سال ۱۸۳۲ برای نخستین بار آن را از تریاک جدا کرد. البته با توجه به مقدار ناچیز آن در طبیعت، بیشتر کدئین دنیا از مرفین به دست می‌آید. قدرت تقریبی آن حدود ۸٪ تا ۱۲٪ مرفین است.
فرمول شیمیایی کدئین C۱۸H۲۱NO۳ است. درصد چسبندگی آن به پروتئین پلاسما ۶۵٪ تا ۷۵٪ است. ۹۰٪ آن در کلیه تصفیه شده و از طریق ادرار دفع می‌شود و نیمه عمر آن ۲٫۹ ساعت است.
بیشترین مصرف پزشکی کدئین در درمان دردهای خفیف تا نسبتاً شدید (از جمله دردهای مفاصل، کمردرد، استخوان‌درد، دندان درد، سردرد، میگرن، دردهای پس از جراحی) و نیز اسهال و سرفه خشک (غیر پروداکتیو) است.
تأثیر ضدسرفه کدئین ناشی از اثر مستقیم آن بر مرکز سرفه در مغز (medulla) است و با مقدار کمتری (۱۰ تا ۲۰میلی‌گرم برای بزرگسالان) از مقدار لازم برای تأثیر ضد درد آن به دست می‌آید. کدئین همچنین تأثیر خشک‌کننده بر مجرای تنفسی دارد و رطوبت ترشحات برونش‌ها را افزایش می‌دهد.کدئین معمولاً بیشتر از ۶۰ میلی‌گرم در یک نوبت و ۲۴۰ میلی‌گرم در ۲۴ ساعت تجویز نمی‌شود. در صورتی‌که این میزان دارو کافی نباشد استفاده از مخدرهای قویتر ترجیح داده می‌شود.
کارشناسان و مشاوران پزشکی اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا تاکید کردند که لازم است از مصرف خودسرانه داروهای حاوی کدئین برای درمان سرفه و یا درد در کودکان و نوجوانان خودداری شود و استفاده از این نوع داروها با تجویز پزشک باشد. متخصصان معتقدند عوارض جانبی مصرف کدئین می تواند موجب بروز مشکلات تنفسی مرگبار در برخی کودکان شود.


تبائین
تبائین یا پارامرفین یک آلکالوئید افیونی و یکی از ترکیبات تریاک است. ساختار شیمیایی تبائین شبیه به آن ِ مرفین و کدئین است اما بیشتر محرک است تا مسکن و در صورت مصرف مقدار زیاد موجب تشنجی شبیه به مسمومیت با استرکنین می‌شود. تبائین کاربرد درمانی ندارد ولی می‌توان از آن برخی داروهای مخدر را تولید کرد.

مرفین
مرفین نوعی اپیویید بسیار قوی است که از تریاک به‌دست آمده و مهمترین ترکیب مؤثر تریاک است. درصد مرفین موجود در تریاک خشک شده ممکن است بین ۴٪ تا ۲۱٪ باشد.مرفین اولین آلکالوئیدی‌ست که در سال ۱۸۰۳ از تریاک استخراج شد. مکانیسم تأثیر آن از طریق تأثیر بر دستگاه عصبی مرکزی است که احساس درد را کاهش می‌دهد. مرفین دارویی به شدت اعتیادآور به شمار می‌اید. تحمل دارویی و وابستگی جسمی و روحی به آن به سرعت ایجاد می‌شود.
با این وجود مرفین از داروهای محبوب پزشکان برای دردهای شدید و حاد است و در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.
فرمول شیمیایی مرفین C۱۷H۱۹NO۳ است. درصد چسبندگی آن به پروتئین پلاسما ۳۰٪ تا ۴۰٪ است. ۹۰٪ آن در کبد متابولیزه شده و ۹۰٪ از مسیر کلیه و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود؛ و نیمه عمر آن حدود ۲ تا ۳ ساعت است.[نیازمند منبع] فراورده‌های دارویی مرفین در سه فرم خوراکی (قرص و کپسول)، تزریقی (وریدی، زیرپوستی و عضلانی) و شیاف موجود است. البته مصرف آن از طریف استنشاق (تو دماغی) نیز ممکن است.
مرفین در این موارد تجویز می‌شود:
ضددرد برای بیماران بستری-دردهای بیماران قلبی-درد ناشی از بیماری خونی سلول‌های داسی شکل-درد ناشی از جراحی و پس از جراحی-دردهای مزمن شدید-درد ناشی از جراحت-سرطان-سنگ کلیه-کمر درد شدید-درد های شدید ریفلاکس معده-داروی کمکی به همراه داروهای بی‌هوشی-ضدسرفه در سرفههای شدید-ضداسهال در اسهالهای مزمن (از جمله اسهال بیماران مبتلا به ایدز)."
با وجود قیمت نسبتاً ارزان مرفین بیماران در برخی از کشورهای فقیر به این دارو دسترسی ندارند. ۷۹٪ مرفین دنیا در سال ۲۰۰۵ فقط در شش کشور ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، آلمان و فرانسه مصرف شده و کشورهای فقیرتر دنیا که حدود ۸۰٪ جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند تنها ۶٪ از تولید جهانی مرفین را مصرف کرده‌اند. برخی از کشورها اصلاً هیچ مرفینی وارد کشور خود نمی‌کنند و حتی افرادی که از شدیدترین دردها رنج می‌برند از حق دریافت این دارو محروم هستند. مسئله‌ای که ترس پزشکان از اعتیاد و ترس مقامات از قاچاق مواد مخدر باعث آن شده‌است. یکی از مقامات سازمان بهداشت جهانی که در این مورد تحقیق کرده است گفته که «در برخی کشورها حتی اگر رئیس‌جمهور دچار درد سرطان باشد این مسکن به او داده نمی‌شود». دیوید یورانسون رئیس گروه مطالعه درد دانشگاه ویسکانسین دلیل این امر را وحشت شدید از اعتیاد می‌داند که به شکل نادرستی درک شده‌است و این که جنگ با مواد مخدر باعث شده تا به مسئله تسکین درد انسان‌ها بی‌توجهی شود. هرچند علائم ترک پس از قطع مصرف مرفین اتفاق می‌افتند اما معمولاً پس از پایان درد بیماران می‌توان مصرف مرفین را قطع کرد.

نارسئین
نارسئین نوعی آلکالوئید است که گیاه خشخاش آن را تولید می‌کند و به میزان ۰.۱ تا ۰.۵ درصد در تریاک وجود دارد. نارسئین دارویی مخدر است و ظاهری بلورین و طعمی تلخ دارد و در گذشته به عنوان جایگزین مرفین آن استفاده می‌شد. واژه نارسئین برگرفته از واژه یونانی νάρκη به معنای کرختی و پسوند لاتین ine است که به آلکالوئیدها اشاره دارد
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 3 مرداد 1396
پنجشنبه 10 اسفند 1396 03:43 ب.ظ
این پست واقعا یک جادوگر است که به جدید کمک می کند
بینندگان اینترنتی، که مایل به وبلاگ نویسی هستند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فال حافظ

امکانات جانبی